Harjutused
Siit leiad mõningad harjutused mida lapsega kodus teha. Lapse arengu ning oskuste kohta leiad rohkem infot raamatust "Minu kasvamise päevik", mida on võimalik soetada Babyspordi lastekeskustest Tartus ja Tallinnas või raamatupoodidest.
Harjutused ja raamatu on koostanud füsioterapeut Urmi Kukk.
2. elukuu
1. Õpime hoidma pead keskjoonel.
Aseta laps selili mähkimislauale või sülle, nii et pea oleks keskjoonel. Räägi või laula lapsele, et beebi vaataks Sulle otsa, võta beebi käed ja too oma näo juurde, tee pai.
Võta lapse käed, siruta vaheldumisi käsi küünarliigesest, vii kõrvale ja seejärel vii käed risti rinnale tehes kätega kalli-kalli.
Kui lapse käed tulevad üles vaevaliselt, siis võta õrnalt kinni õlgadest ja vahelduva liigutusega kiiguta last või siruta kätt kerge raputava liigutusega.
2. Harjuta kõhuliasendit.
Pane laps kõhuli igal ärkveloleku ajal, kui söömisest on möödas umbes pool tundi.
Jälgi, et küünarnukid oleks õlgadest veidi eespool. Silita mõlema käega beebit üle selja kuni tuharateni ning avalda oma kätega kerget survet tuharatele aidates nii lapsel pead tõsta ning hoida.
Kui beebil kipuvad käed vajuma laiali siis aseta oma käed beebi õlgadele ning avalda kerget vahelduvat survet ülalt alla toetuspinna suunas.
3. Õpime pead hoidma ja aktiivselt tõstma.
Libista oma käsi ettevaatlikult lapse kukla taha nii, et ei puudutaks beebi kaela, teise käega hoia kätest. Tõsta aeglaselt lapse pead ja painuta kergelt, nii et lõug painutuks vastu rinnakut.
Või aseta mõlemad käed lapsele õlgade ja kukla taha ning painuta veidi ettepoole tõstes veidi pea ja õlad aluselt.
3. elukuu
1. „Kuts läheb karja“
Aseta laps selili, jälgi, et lapse pea oleks otse. Painuta vaheldumisi beebi paremat ja vasakut jalga kerge raputava liigutusega vastu lapse kõhtu. Loe näiteks kaasa rütmisalmi „ kuts läheb karja“.
2. Puhkame ja lõõgastame pinges seljalihaseid.
Aseta laps selili, jälgi ,et pea oleks keskjoonel. Võta lapsel reitest ning painuta jalad kergelt vastu kõhtu, nii et pepu tõuseb kaasa. Kiiguta painutatud puusi üles-alla ja küljelt küljele.
3. Õpime pöörama küljele.
Aseta laps selili, too lapse käed põlvede või varvaste juurde ning fikseeri oma kätega, rulli last aeglaselt küljelt-küljele. Kui beebi selg läheb pingesse, siis libista uuesti oma käed lapse istmiku alla ja kiiguta üles alla. Kui asetad mänguasja lapsele külje peale, siis jälgi, et see oleks silmade kõrguselt veidi all pool.
4. elukuu
1. Õpime pöörama seljalt kõhule
Kui võtad last sülle, siis tee seda üle külje, nii saad harjutada iga kord ka pööramist ja treenida kõiki neid lihasgruppe mida on vaja, et beebi saavutaks hea pea kontrolli erinevates asendites ning hakkaks iseseisvalt pöörama.
Aseta see käsi kuhu poole hakkad pöörama õla alla ning teine käsi kehatüvele ja puusale. Pööra aeglaselt küljele, oota, kuni beebi toetab õlavarrele ja siis tõsta laps sülle.
Aseta laps mängumatile selili, beebile huvipakkuv mänguasi aseta silmade kõrgusele või silmadest veidi allapoole.
Painuta üks jalg risti kehaga, pööra sujuvalt, kuni beebi toob oma ülakeha järele.
Liigu aeglaselt, et anda lapsele aega aktiivselt liigutuses osaleda.
Julgusta beebit tõstma pead ja haarama ees olevat mänguasja. Kui pea tõstmine osutub raskeks, siis anna rohkem tuge vajutades õrnalt oma käega puusale.
Pööramise ajal jälgi, et pea ei läheks kuklasse ja liikumine ei toimuks ülesirutusega.
2. Õpime haarama nii kõhuli- kui ka seliliasendis.
Aseta beebi kõhuli mängumatile ning tema käe ulatusse paar mänguasja, esialgu keskjoonele, hiljem ka külgedele. Samuti võid asetada beebi kõhuli mängukaare ette.
Aita viia keharaskust kord ühele siis teisele kehapoolele ning vastavalt siis vaba kätt sirutada ette, et haarata mänguasi. Kui painutad puusast jala, siis ka see aitab teha sirutusliigutust käega ja mänguasja haarata.
Aseta laps selili, näita talle põnevat mäguasja ja innusta last sirutama käsi välja, et haarata. Kui beebi on sirutatud kätega mänguasja kätte saanud, vii teine käsi leluni ning aita haarata mõlema käega ning silitades pealt kätt laskma lelu lahti.
5. elukuu
1. Õpime liikuma ümber oma telje.
Pööra laps kõhuli, koputa heliseva palliga vastu lapse vasakut küünarvart ja aseta siis pall tema vasakule poole kõrvale. Aita viia esialgu keharaskus paremale käele, et beebi saaks tõsta oma vasaku käe palli suunas. Liigu nii edasi külje suunas. Korda harjutust paremale.
2. Painutame ja kiigume.
Selleks, et beebi suudaks hiljemalt 6. elukuuks varbad suu juurde tuua, peab seda juba usinalt harjutama.
Aseta beebi selili, kui ta ise veel ei suuda oma jalgu üles tõsta, siis aita tal seda teha. seejärel fikseeri oma kätega beebi käed ja jalad ning tõmba laps ettevaatlikult istuma. Kiiguta beebit aeglaselt üle selja. Jälgi, et laps hoiaks painutusasendit. Seejärel aita tal tagasi selili laskuda.
3. Kiigume käelt käele, õpime toetuma sirgetele kätele ja keharaskust viima kord paremale siis vasakule käele.
Aseta beebi kõhuli, toeta teda kehatüvest, liigu aeglaselt ette sirgetele kätele ja tagasi. Seejärel, kui beebi toetub sirgetele kätele vii keharaskus kord paremale siis vasakule käele.
6. elukuu
1. Harjutame toetuma sirgetele kätele, tugevdame õlavöödet selja- ja käelihaseid
Istu põrandal jalad ees. Aseta beebi oma sülle nii, et käed ulataksid maha. Põrandal võiks olla natuke suurem mänguasi, mida ei saaks kohe kätte võtta.
Aseta oma käed lapse õlgadele ja avalda kindlat survet, seejärel vii keharaskus jälle jalgadele, tõstes pisut oma jalga.
2. Teeme käru
Toetades last kehatüvest tõsta ta sirgetele kätele, viies keharaskust vaheldumisi paremale ja vasakule käele liigu edasi.
3. Sama harjutust saad teha ka kui kasutad rulli või palli.
Aseta laps rullile või pallile kõhuli, vii keharaskus ette kätele ja seejärel liigu edasi.
Harjutuste tegemiseks saab matte soetada siit: https://lastemangud.ee/mangumatt-ja-tegelustekk/
7-8. elukuu
1. Õpime käputama
Laps on kõhuli põrandal. Aseta parem käsi beebile rinnakule. Vasaku käega painuta vasak jalg ja vii kõhu alla.
Suuna keharaskus vasakule nii, et laps saaks ise aktiivselt tuua parema jala vasaku jala kõrvale. Korda harjutust teise jalaga.
Kiigutades beebit ette-taha, aita tal keharaskust viia kord kätele ja siis jälle jalgadele ning treenida painutajalihaseid ning tasakaalu.
Kui beebi jalad on liialt sirutatud ehk jalad on pinges, aseta beebi üle oma jala nii, et käed on toetatud maha. Võta õrnalt ühe jala sääre osast ning proovi esmalt jalga sirutada ja siis viia põlv painutusse. Korda harjutust teise jalaga. Kui pöörad oma jala puusast välja, siis liigub keharaskus rohkem kätele, kui Sinu jalg on keskasendis on lapse keharaskus jaotatud võrdselt nii kätele kui ka jalgadele, kui pöörad oma jala sissepoole viid lapse keharaskuse rohkem jalgadele.
2. Kui beebi püsib juba kindlalt käpuli asendis või roomab, siis aseta mänguasi silmade kõrgusele madalale alusele.
Esmalt kiiguta last ette- taha, kui beebi tõstab käe, et haarata eest mänguasja, siis aita tal esialgu vastas jalg tõsta edasi, korda harjutust teise kehapoolega. Nii jõuate koos eesmärgini.
Kui lapse käed jõuavad juba aluseni ja ta on suutnd mõlemad käed tõsta kõrgemale, siis luba tal endal viimased "sammud" teha ise ehk siis, laps toob aktiivselt põlved kehatüve alla.
Võid proovida käputamist ka salli või rätikuga. Aseta sall või rätik kõhu alla. Liigutades nüüd ettevaatlikult oma käsi üles alla, aitad tal keharaskust viia kord paremale siis jälle vasakule kehapoolele.
8-9. elukuu
1. Harjutame istuma minekut ja istumistasakaalu.
Aseta laps risti enda ette käpuliasendisse, aseta üks käsi rinna alla ja teine käsi puusale. Kui harjutad istuma minekut üle parema õla, siis aseta parem käsi rinna alla ja vasak puusale ja vastupidi.
2. Istuli ja käpuli
Vii keharaskus tahapoole, anna talle seal aega ning siis suuna üle puusa istuma ning tule tagasi käpuli asendisse. Kui laps tahab jalad liigselt sirutada, siis aseta see käsi mis muidu oli puusal lapse säärele ja fikseeri sellega jalg. Nii on Sul ja lapsel lihtsam liigutust sooritada.
Istu harkistes ja aseta laps enda ette. Tõsta lapse käed õlgade kõrgusele ja pööra peopesad ülespoole, nii ergutad last aktiivselt selga sirutama. Kiiguta last küljelt küljele vahepeal kätt maha toetades.
Siit saab laps minna ka üle jala käpuli asendisse.
Kui laps juba käputab, siis ole lapsel seljataga ning erguta teda heliseva mänguasjaga üle õla vaatama, kui kehatüvelihased juba käputades tugevaks treenitud, suudab laps minna ise esmalt külgistesse ja sealt edasi istuma.
10-11. elukuu
Nüüd on lapse lihaskond juba pööramise, pivoteerimise, roomamise ja käputamisega nii tugevaks treenitud, et on aeg hakata harjutama püsti tõusmist ja seismistasakaalu.
1. Õpime tõusma püsti toe najal.
Laps seisab põlvitusseisus, aita tal keharaskus viia ühele kehapoolele, oota, kui laps viib ise ühe jala ette, täistallale või aita tal viia. Aseta oma käsi lapsele põlvele või säärele ja aita tõusta püsti.
2. Õpime kükitama.
Põlvita lapse selja taga, aseta oma käed lapse puusale ja liigu Kätega taha alla suunates laps esialgu istuma oma põlvedele hiljem juba kükki.
Laps kükitab, aseta oma käed põvedele vii keharaskus oma kätega lapse pöia eesosale ja siis tagasi täistallale. Võid asetada ette mõne toreda mänguasja, et laps liiguks ise aktiivselt ette.
3. Õpime seismistasakaalu
1. Laps seisab toe najal. Paku talle huvitavat mänguasja eri suundadest ja kõrgustelt, meelitades teda haarama ja kehaasendit muutma.
2. Laps seisab seljaga sinu poole, hoia teda puusadest. Vii keharaskust kord paremale siis vasakule jalale. Jälgi, et laps toetab korralikult täistallale, et keharaskus oleks viidud ka pöia siseservale. Seejärel proovige astuda paar sammu ette ja siis tagasi. Võid lugeda kaasa rütmisalmi.
3. Aseta mänguasi diivani või laua ühte serva, meelita teda liikuma külgsammudega
4. Laps seisab seljaga sinu poole. Aseta üks käsi puusale ja teisega painuta ühte jalga põlvest. Kanna keharaskust külgsuunas nii paremale kui vasakule. Korda harjutust teise jalaga.
12. elukuu
Harjutused
Koostamisel