TOITUMISNÕUSTAJALT on õpikeskkonna rubriik, kus Babyspordi psühholoog-toitumisnõustaja ja imetamisnõustaja Karin Järvis kirjutab erinevatel laste toitumist puudutavatel teemadel. Juttu tuleb näiteks sellest, mis mõjutab lapse toitumist, millele tasub tähelepanu pöörata, et pere söögiajad oleksid mõnusad ja stressivabad, kuidas ennetada ja leevendada söömisega seotud probleeme lastel ning paljust muust.

Meie mõnus söögiaeg

„Nojah, aga enam me sellest ei räägi,“ lisas ema, „sest söögiajal peab inimestel hea olema.“

Nii just ema ütleski: „Söögiajal peab inimestel hea olema.“ Sedasama arvas ka Väikevend.

Ning neil oli tõepoolest hea olla, kui nad kõik koos laua taga istusid ja kõikvõimalikke asju arutasid.

(A. Lindgren „Väikevend ja Karlsson katuselt“)

Loe edasi siit...

See salakaval sund ehk Survestamise mitu nägu

„Äkki proovid ikka seda kapsast ka, kasvõi natuke? Näe, issile väga maitseb.“

„Sul on ainult kaks väikest ampsu jäänud ja saadki jäätist!“

„Väga tubli, et sa taldriku ilusti tühjaks sõid!“

 

Tunduvad üsna tavapärased killukesed meeldivast vestlusest pere õhtusöögilauas? 

Loe edasi siit...

Suhted söögialuas 

ja selle ümber

Tänapäevases laste toitmist ja toitumist käsitlevas kirjanduses võib küllalt tihti kohata mõistet feeding relationship, mida eesti keeles võiks ehk nimetada toitmissuhteks, ehkki vastavat ametlikku terminit ei ole. Üha enam on selge, et ei laste toitumisest ega ka söömisest üldiselt rääkides pole võimalik piirduda ainult sellega, mida võiks või peaks/ei peaks sööma, vaid sama oluline küsimus on – kuidas see kõik toimub? Vanema ja lapse omavaheline suhe peegeldub erinevates elulistes olukordades ja söömine on kahtlemata üks neist. Suhetes kujunevad välja omad mustrid ning vanema ja lapse toitmissuhe mängib kandvat rolli kõikvõimalikes söömisega seotud situatsioonides. Vanema-lapse toitmissuhte kaudu kujuneb omakorda lapse pikaajaline suhe söömisega. Sellel on suur mõju lapse toitumisele igas aspektis, samuti tema tunnetele ja käitumisele söömise ja sellega seonduva suhtes ka hilisemas eas.

Loe edasi siit...

Milline on minu stiil?

See postitus on suunatud eelkõige lapsevanematele, keda huvitab väike eneseanalüüs toitmisstiilide teemal. Kuidas ma oma last toidan? Kas minu toitmisstiil toetab last söömisel või tuleks kasuks pisut kurssi muuta?

Loe edasi siit...